Káva před cvičením. Má vůbec význam?

kava kavove zrna

Káva nás ráno dokonale probudí do nového dne, ale má káva nějaký účinek, když si ji dáme před cvičením? Jak je to však s cvičením, můžu si dát kávu před cvičením? Nebude mi z ní špatně, jaké účinky to na tělo a samotné cvičení má? Účinky kávy před cvičením jsou například…

O kávě před cvičením

Káva má určitě pozitivní účinky, když se vypije před cvičením… Dozvěďte se o tom něco víc…

káva zrnká a šálka kávy

Toto však platí pouze pro lidi, kteří mají zdravé srdce, cévy a kávu pijí pravidelně. Pokud si dáváte kávu jeden krát do měsíce a 5 minut před tréninkem si dáte silnou kávu, tak pozitivní efekt nemůže být garantován. Vše je třeba brát s rozumnou a s mírou, když si nechcete ublížit. As jste zvyklí na kávu, tak to bude mít pozitivní vliv na cvičení a výdrž.

O kofeinu

Kávu pijeme právě díky obsahu kofeinu. Kofein je látka alkaloid, která podporuje činnost nervového systému.

Káva nás povzbuzuje, dodá příliv energie, zbystří naši pozornost a funkci mozku. Navíc kofein podporuje metabolismus, zvýší chuť k jídlu a spalování tuků. Při cvičení kofein rozpumpuje krev a tak jsou svaly více okysličené. Snižuje se i práh bolesti, takže můžete silovější cvičit, přičemž je sníženo riziko svalové horečky (svalovice).

Kdy kávu před cvičením?

Pokud jste naučený na kávu, tak je prospěšné, dát si kávu před cvičením a to 15 – 30 minut.

kava kavove zrna

Účinek kofeinu přichází skoro okamžitě do krve a Vy můžete jít “nastartován” cvičit … Pokud cvičíte večer, tak zde může být malý problém se spánkem. Někteří lidé po kávě odpoledne neusnou, zde by bylo vhodnější přesunout kávu s cvičením na dopoledne, případně polední režim, kde se ještě kofein do večera stihne “ztratit”. Pokud jste ten typ jako já, že nemáte problém “s kávou večer usnout”, tak je to ideální stav na večerní “cvičení s kafíčkem”. Uvidíte, jak spokojeně a zaslouženě unaveně padnete do postele s pocitem, že pro sebe a své tělo děláte dobrou věc.

Účinky kávy před cvičením

Káva před cvičením má tyto účinky, podívejte se nato zda Vám zato stojí…

  • Zvyšuje výdrž a výkonnost
  • Eliminuje svalovou horečku ( “namožené svaly”)
  • Podporuje štěpení tuků (metabolismus tuků)

Káva sama o sobě zvyšuje (alespoň na chvíli) výkonnost. Podporuje činnost mozku, srdce, svalů a celkovou výkonnost. Lidé, který pili před cvičením kávu vydržely déle cvičit s vyšší intenzitou, jak lidé který si kávu před cvičením nedaly.

fitness zena ukazuje brisni svaly

Káva eliminuje namožené svaly a bolesti svalů po cvičení. Kofein dodáván před cvičením má účinek, který minimalizuje bolesti svalů, regeneruje je a je účinnější v tomto směru jako některé léky

Káva je urychlovač štěpení tuků v těle. Káva je pomocník, díky kterému spalujete více energie a díky němuž spálíte mnohem více kalorií z jídla a z podkožního tuku, než když kávu nepijete. Byl prokázán účinek kávy při hubnutí jako pozitivní, ale nesmíte zapomenout, že pouze díky pití kávy nikdo nezhubne, k tomu musíte “pripracovať” vhodný jídelníček, cvičební plán a hlavně dostatečný pitný režim v podobě vody

Pohar vody

Upozornění

Pokud máte problém se srdcem, krevním tlakem nebo jste obézní zda máte nadváhu, ideální by bylo toto rozhodnutí cvičení a kávy konzultovat s lékařem, protože káva před cvičením zvyšuje tlak a když do toho zapojíte ještě i cvičení, nemuselo by Vám být dobře. Poraďte se s lékařem a uvidíte jestli Vám to doporučí.

Co je důležité při budování svalů??? Není to jen o samotném cvičení… Klikněte sem jsou zde 4 tipy, které Vám pomohou.