Sacharidy při posilování, k čemu slouží, jsou vůbec zapotřebí?

sacharidy bílí cukr na černém pozadí

Pokud si myslíte, že při posilování jsou nejdůležitější bílkoviny (proteiny), tak nemáte docela pravdu… Sacharidy, bílkoviny a dokonce i tuky musí tvořit skladbu vyváženého stravování ať už hubnete, posilujete nebo si váhu udržujete…  Jaká je role sacharidů, jak se dělí a které je dobré preferovat?

K čemu tedy sacharidy při posilování ale a mimo něj slouží, jak se dělí a jaké sacharidy preferovat? Naučte se poznat správně sacharidy…

Co jsou vlastně sacharidy a na co slouží?

Každý ví, že sacharidy jsou vlastně cukry. Podrobněji, je to organická sloučenina (kyslík, vodík a uhlík). Sacharidy nám slouží jako hlavní zdroj energie pro dobré fungování našeho těla. Denně bychom ve stravě měli přijmout 50 – 65% sacharidů, ostatní látky jsou tuky a bílkoviny, minimálně části vitamíny, minerály a stopové prvky.

Úloha sacharidů při posilování

Při aktivním posilování je ideální přijmout denně 5 – 7 gramů sacharidů, na 1 kg hmotnosti.

sacharidy žena má dilemu - vybrat si zdravé zložené sacharidy nebo nezdravé sacharidy

Po tréninku je organismus a také svaly vyčerpané a proto potřebuje rozumnou dávku sacharidů na doplnění energie a bílkoviny také na zregenerování svalové hmoty. Tyto dvě látky s sebou úzce souvisí, hlavně při aktivním cvičení. Sacharidy především dodávají energii při posilování. Podporují také regeneraci a tvorbu svalové hmoty (spolu s patřičným množstvím bílkovin). Podporují hubnutí tukové hmoty.

Rozdělení sacharidů

Složené sacharidy – tyto sacharidy se dostávají do krve pomaleji, mají nižší glykemický index. Jsou při posilování a také hubnutí vhodnější. Ať už hubnete, posilujete nebo si chcete svoji váhu udržet, tak preferujte tyto sacharidy.

vyrobky bohate na komplexne sacharidy

Jednoduché sacharidy – tento druh sacharidů jde rychle do krevního oběhu, má vyšší glykemický index a tím zbytečně způsobuje prudké kolísání cukru v krvi. Jednoduché cukry jsou především v potravinách, které obsahují bílý rafinovaný cukr, no pozor! Jednoduché sacharidy jsou i: maltóza, fruktóza a laktóza. Tento druh sacharidů konzumujte minimálně.

Preferujte složené sacharidy a najdete je v:

Jaké potraviny s obsahem sacharidů preferovat při posilování?

sacharidy potraviny s vyšším obsahem sacharidú na rustikálním stole

  • Celozrnné a tmavé pečivo
  • Těstoviny
  • Rýže a brambory
  • Zelenina a ovoce
  • Obiloviny, semena a ořechy

Vyhýbejte se konzumaci:

Jednoduché cukry, znějí jednoduše, ale mají vyšší glykemický index a rapídněji zvyšují hladinu cukru v krvi. Tyto sacharidy najdete obecně ve všech potravinách s obsahem bílého rafinovaného cukru.

sacharidy potraviny - fastfood - s vysokým obsahom sacharidov a tukov - pizza, hranolky, hotdog

  • Bílé pečivo a produkty z bílé mouky
  • Sladkosti a slané pamlsky jakéhokoliv druhy
  • Slazené a ochucené vody
  • Polotovary a fast food

Je třeba se naučit rozlišovat sacharidy a není důležité či hubnete, cvičíte nebo ne… Naučte se rozpoznávat správně sacharidy a korigovat jejich množství…

Co zajišťují bílkoviny, ve kterých potravinách jejich je nejvíce a kolik třeba denně přijmout bílkovin???