Bílkoviny – kolik, kde a na co?

potraviny s obsahem bílkovin - maso, losos, syr, mlieko, fazula, vajce

Proč a kolik jíst bílkovin, když chci úspěšně zhubnout? Ano, říká se, že správný poměr bílkovin zaručí úspěšné hubnutí, ale… Realita bývá vždy někde uprostřed… Mnohé diety jsou stavěny na dostatku a až přebytku bílkovin, ale jak to je ve skutečnosti, nejsou bílkoviny až moc přeceňované? Když chci zhubnout, tak se musím zaměřit pouze na bílkoviny?

Dostatek bílkovin v organismu zajišťuje

Bílkoviny nám pomáhají a to nejen při hubnutí, viz níže.

  • Urychlené trávení (metabolismus)
  • Rychlejší odbourávání tukové hmoty
  • Rychlejší budování svalové hmoty

Ve kterých potravinách se nacházejí bílkoviny?

Nejvíce bílkovin najdeme v níže vypsaných potravinách. Tyto potraviny nezapomeňte vhodně kombinovat s jinými potravinami, abyste měli ideální skladbu – bílkoviny, sacharidy a tuk (pochopitelně sem řadíme i vitamíny, minerály a stopové prvky…).

Mléčné produkty – mléčné výrobky konzumujte odtučněné, nízkotučné nebo polotučné. Všechny mléčné produkty kupujte bílé (bez příchutě). Příchuť si dolaďte podle své chuti Vy (kakao, ořechy, skořice, semínka, ovoce, mák, kokos…). Za vyzkoušení určitě stojí i mléčné produkty z rostlinného mléka.

Sója – tento “top” bílkovinný produkt má obrovskou výhodu, že obsahuje až 50% bílkovin. Tedy i vegetariáni nebo vegani nejsou při posilování nebo hubnutí ztracen.

Maso a ryby – při hubnutí a posilování volte hubenější druhy masa. Na obědy nebo na večeři si maso dávejte se zeleninovou přílohou, ale nezapomeňte také na sacharidy, například jeden kopeček rýže, tarhoňu nebo těstoviny. Ryby konzumujte 2 – 5 krát v týdnu, s brambory nebo se zeleninou.

zdroj bílkovin

Nezaměřujte se však pouze na bílkoviny!

Během hubnutí musí být strava pestrá. To znamená, že přijímat pouze nadbytek bílkovin nemá velký efekt pro tělo, které i během hubnutí potřebuje nejen bílkoviny, ale i sacharidy a tuky.

Během hubnutí mějte složení své stravy následující:

25% tuku, 45 – 50% sacharidů a 25 – 30% bílkovin

Tento poměr je pouze přibližný, ale pokud chcete mít hubnutí zdravou a vyváženou formou, tak se ho snažte dodržet.

Jiný ukazatel správného množství bílkovin ve stravě

1 – 1,5 gramu bílkoviny na 1 kilogram Vaše hmotnosti.

Při aktivním posilování a formování postavy

1,5 – 2 gramy bílkoviny na 1 kilogram Vaše hmotnosti.

Během hubnutí a aktivního cvičení jsou určitě bílkoviny potřebné, ale stravování musí být pestré po každé stránce. Zdravé hubnutí či dobré výsledky v cvičení chtějí dobrou skladbu stravování a nikoli pouze cvičení.

K dostatečnému množství bílkovin Vám může pomoci i tenhle doplněk. Představuje se Vám syrovátkový protein!