Pokud si myslíte, že při budování svalů třeba jen bílkoviny, tak se mýlíte…

Stejně jako během hubnutí musíte konzumovat i tuky, stejně jsou při budování svalové hmoty potřebné i jiné látky, než jen bílkoviny… Nic není jednostranné a proto si dávejte pozor i na ostatní živiny. Budete možná překvapení z toho, jaké látky jsou důležité pro správný růst a regeneraci svalů.

Důležité živiny pro správné budování svalů

Možná to vypadá, že s budováním svalové hmoty a její regenerací to nemá nic společného, ​​ale naopak má… Dávejte si pozor i na příjem těchto látek v pestré stravě. Už podle obrázků vidíte, že vitamin D a také vápník v podobných druzích potravin a proto si alespoň podle obrázků rozšiřte “obzor” jídelníčku.

Vápník

Vápník přijímáme především pro zdravé kosti a klouby, ale jeho účinnost sahá i do tvorby a regenerace svalové hmoty…

potraviny bohate na vapnik

Vápník je stavební jednotkou pro každou buňku. Zda jde o kosti, zuby, klouby, svalovou hmotu či pokožku, tak vápník je důležitou součástí. Při aktivním cvičení je třeba vyživovat i klouby a kosti, aby nedošlo ke přílišnému opotřebení a proto je vápník, selen, fosfor a jiné látky nezbytností. Vápník se dokonce účastní i na svalových pohybech a pokud ho nebudete mít dost, tak svalstvo nebude dobře regenerované a tím i budované. Nedostatek vápníku vede nejen ke Osteoporóze ale také ke depresi, nervozitě a kardiovaskulárním onemocněním. Doporučená denní dávka vápníku je kolem 1000 mg.

Vitamín D

Vitamín D slouží nejen pro “pěkné” opálení se a kvalitu kůže…

potraviny bohate na vitamin D

Vitamín D se účastní se podobně jako vápník, i na pohybu svalstva, jeho regeneraci a zvyšování podávání silových výkonů při cvičení. Vitamin D je také důležitý pro zdravé srdce a cévy. Nedostatek vitaminu D v organismu může vést ke snížení obranyschopnosti, nervozitě či únavě. Pokud chcete být fit, tak doporučená denní dávka vitamínu D je 200 IU.

Nejlepší zdroje vápníku a vitamínu D jsou:

  • Ryby a rybí tuk (losos, sledu)
  • Vajíčka a kvasnice
  • mléčné produkty
  • Játra (hovězí, tresčích a vepřová)
  • Kakao a čokoláda (vyšší obsah kakaa)
  • Hřiby, ořechy a semínka
  • Listová zelenina a luštěniny
  • Kyselejší druhy ovoce

Zkusíte to s těmito potravinami???

Všechny tyto potraviny nejsou nijak “zvláštní” nebo nedostupné a měly by být běžnou součástí našeho stravování, když chceme být zdravý. Zkuste je různě kombinovat, jíst pravidelně a ne jen Vaše svaly budou lépe vyživené, ale také srdce, mozek, pokožka a další “oblasti” našeho těla. Zdraví, skvělá chuť a ještě i dobrý pocit…

Klikněte sem a dozvíte se 3 zajímavosti ze světa posilování, které možná neznáte… Jsou zde informace o suplementech, “BCAAčkach” a o tom, kdo si myslíte, že se potí více, muži nebo ženy???