Jak posílit přirozeně klouby?

3D ilustrace tela člověka se zdúraznením klbu - bederní a ramenní

Jeden z nejčastějších důvodů, proč se klouby zničí je i sport. Pokud i Vy cvičíte, postarejte se o klouby a dodejte jim správný “domácí” přirozenou medicínu. Samozřejmě můžete také najít různé doplňky k posílení vašich kloubů, ale rozhodne musejí být ověřeny a zvláště účinné. V těchto řádcích se přiblížíme ke přirozené výživě kloubů…

Proč se klouby ničí?

Klouby jsou z několika důvodů zničeny a cvičení je jen jedním z nich…

tucna rodina

Nadváha

To je pravděpodobně nejčastější důvod, proč se klouby ničí…

Těžká hmotnost je zátěž pro dolních končetin. Ve většině případů je špatná strava spojena s obezitou, a proto jsou tělo a klouby špatně udržovány. Chcete-li tento problém vyřešit, rozhodně zdravě zhubnete a to tím, že budete jíst zdravou výživu a zapojíte cílenou aktivitu, nejlépe pod vedením zkušeného člověka.

Onemocnění

Dna, revmatismus, osteoporóza, artróza, osteoartritida nebo jiné muskuloskeletální poruchy jsou škodlivé pro pohyb a zejména pro výživu kostí a kloubů.

akutní bolest kolena - zvýraznení místo bolesti

Tyto a další nemoci mohou být odstraněny, některé jsou vyléčeny, ale chtějí léčbu a zejména čas. Najděte nejvhodnější cvičení pro tato onemocnění.

Časté zranění

Dokonce i zranění (údery, tlaky…) jsou překážkou pro cvičení a můžete se tomu vyvarovat s dostatečnou opatrností. Postarejte se o sebe a dávejte pozor.

Špatně cvičení

Klouby jsou často zhoršené kvůli špatné praxi v cvičení. Špatná technika při cvičení je ještě horší, než kdybyste cvičení vůbec nedělali.

muz cvici v posilnovni a poti sa

Špatnou technikou zničíte zbytečně klouby a můžete si způsobit vážné zranění. Dokonce i když si myslíte, že ovládáte cvičení, buďte opatrní a poslouchejte své tělo. Pokud právě začínáte, nechte se poradit a ukázat, jak dělat správně cvičení.

Věk

Se zvyšujícím se stářím a věkem se klouby stávají zranitelnějšími a produkce kolagenu je méně. V tomto případě nemůžeme dělat nic s věkem, ale s cílenou výživou, můžeme dodávat látky, které podporují zdravější klouby (viz níže).

“Náročnejší” (nevhodné) sporty pro bolestivé klouby

Tyto sporty jsou náročnější na stav vašich kloubů. V těchto sportech jsou více namáhany klouby, a proto, pokud máte již bolesti kloubů, měli byste spíše vynechat tyto sporty.

bežecké zranení - žena sedí na zemi a má vyvrtnutý kotník

 • Fotbal
 • Volejbal
 • Tenis
 • Basketbal
 • Box
 • Běh

V těchto sportech je na klouby větší náraz a tlak a jsou více opotřebované.

Vhodné sporty pro lepší stav kloubů

Pokud chcete klouby šetřit, preferujte tyto sporty

nordic walking

 • Joga
 • Pilates
 • Nordic walking
 • Rychlá chůze
 • Plavání

Díky těmto sportům nebudete vytvářet velké společné tlaky, abyste je zachránili.

Jak posílit klouby (přirozeně)?

Tato doporučení se týkají přirozených pomůcek, bez jakýchkoliv doplňků pro tento účel. Zde vyjdeme z následujících bodů, které  pokud budete držet, tak by měl být stav vašich kloubů lepší a zdravější.

potraviny s vysokým obsahem 3 omega zdravých tuku - losos, ořechy, avokádo, 3 omega kapsule

Dodávejte tělu bílkovinu – na první pohled se to může zdát zbytečné, ale opak je pravdou. Čím více proteinů máte ve stravě, tím jednodušší je produkovat svalovou hmotu, která pak chrání klouby.

Omezte náročné sporty – ak chcete šetřit své klouby, tak omezte nebo zcela eliminujte náročné sporty. Pokud jsou klouby a pohybové aparáty ve špatném stavu, nahraďte je cvičením jiným, “jednoduchším”.

Přidejte “dobré” tuky – klouby a celé tělo potřebuje “dobré” tuky. To znamená, že preferujete ryby, mořské plody, ořechy, semena a rostlinné oleje.

Jezte ovoce a zeleninu – pro silnější klouby, vitamíny C, E, kyselinu listovou a další důležité látky najdete v těchto potravinách hodně.

Mléčné výrobky – kvalitní produkty jsou nutričně důležité vzhledem k obsahu vitaminu D, vápníku a tuku. Konzumujte tyto produkty pravidelně a výživa pro  klouby bude lepší.

TIP

U bolestivých nebo nemocných kloubů vyzkoušejte doplňky glukosamin sulfátu. Látka glukosamin sulfát se přirozeně tvoří v našem těle. Jedná se o “stavební” jednotku chrupavky, kloubů a také přispívá k síle opevnění. Zlepšuje jejich regeneraci a sílu.

Zajímat by Vás také mohlo, jak cvičit s vlastní hmotností???