Jak si vybrat správný kolo a jak si ho nastavit

Jak si správně nastavit kolo

Sezóna začala a právě teď je ten správný čas, na výběr toho správného kola. Nepodceňte to a nenechte se zlákat na základě ceny. Výběr toho správného kola je klíčový nejen pro Vaše pohodlí, ale i funkčnost a bezpečnost.

Při výběru tedy záleží hlavně na tom, jak a kde kolo plánujete využívat resp. kde s nim budete jezdit. Následně je třeba určit, kolik vlastně chceme investovat. Nezapomínejte, že počáteční investice bývá zpravidla vysoká, ale z dlouhodobého hlediska se vyplácí.

Při koupi levného ušetříte sice na počáteční investice, ale zanedlouho zjistíte, že to nebylo to správné rozhodnutí. Rychlé opotřebení brzd, nekvalitní pláště, ráfky, rychlé rozladění přehazovačky a pod … i tak budete muset doplatit za pozdější servis. Pokud tedy máte k dispozici finance, namísto toho, že koupíte ten nejlevnější … nechte si poradit a kupte raději střední třídu.
Dále je třeba vybrat si, kde budeme většinou jezdit. Nejčastěji se rozhoduje mezi následujícími 3 kategoriemi.

Výběr podle zaměření

  • Horské kolo – univerzální a nejpopulárnější typ kola. Je určen hlavně pro jízdu po terénu ale zvládne i po městě. Má ale větší a těžší konstrukci a širší pláště s hrubým vzorkem.
  • Silniční / fitness kolo – je zpravidla rychlejší než horský, odlehčená konstrukce s úzkým (rychlejším) pláštěm … Nevýhoda je oproti horskému, že je určen pouze na cesty. Takže pokud plánujete jezdit pouze na kvalitních silnicích, je silniční tou správnou volbou.
  • Crossový / trekingové – Univerzální kolo, které spojuje výhody silničního a horského kola. Je určen hlavně pro jízdu po silnici, případně v lehkém terénu. Mají větší průměr kol 28 a pláště přizpůsobené hlavně na cyklostezky.

Výběr velikosti kola je důležitý:

Výška postavy v cm Výška rámu označení
do 165 cm 15″, 16″, S, do 44 cm, do 50 cm
160 – 170 cm 17″, 18″, M, do 48 cm, do 52 cm
170 – 185 cm 19″, 20″ , L, do 52 cm, do 54 cm
185 – 200 cm 21″, 22″, XL, do 55 cm, do 56 cm
nad 195 cm 23″, 24″,XXL, 58-60 cm, nad 58 cm
Typ kola Průměr kol
Detský bicykel 10″, 12″, 16″, 18″, 20″, 24″
Horský bicykel 26″, 27.5″ a 29″
Crossový / Cestný 27″, 28″

Jak si správně nastavit kolo

žena na horském kole v prirode

Sedlo musí být vodorovně – v opačném případně může docházet, že vám zadek bude skĺzat dopředu nebo dozadu, rukama se budete muset neustále přitahovat atd …
Správná poloha brzdových pák – ruce položíte na řidítka a natáhnete prsty rovnoběžně s rukou. Brzdové páky by se vám měly lehce opírat o spodní část prstů. Při takto nastavených brzdových pákách nebudete muset ruce při brždění na řídítkách zbytečně přetáčet.
Výška řídítek – záleží na vás jak vám to více vyhovuje. Pokud jsou níže, je o něco menší odpor vzduchu …
Nastavení sedadla – (vodorovný posun) Pedály otočte do vodorovné polohy a nohu dejte na pedál. Vezměte provázek se závažím a ten přiložte na špičku kolena. Dole vám musí procházet provázek středem osy pedálu.
Výška sedáku – Sedněte si na kolo, pravý pedál dejte do dolní polohy. Položte nohu patou na pedál. Noha nesmí být zcela natažena ani příliš skrčená.

Příslušenství

K kolu je třeba dokoupit si nejen povinnou výbavu ale i něco navíc
Povinná výbava – Přilba (mimo obec), bílé světlo dopředu, červené na zadní část, boční oranžové, reflexní proužek, zvonek.
Doplňková výbava – počítač (tachometr), stojan, láhev na vodu, kapsička, blatníky, rohy na řídítka, nosič / košík,

Pár rad na závěr

Jak jsme již zmínili, je lepší si něco málo připlatit a koupit si kvalitnější kolo. Také aby Vás cyklistika bavilo a “nebolelo”, musíte ho správně nastavit! Od výběru správného kola si také nechte poradit od odborníka v prodejně.