Kalorie se spalují i doma! Kolik a při jakých aktivitách???

Domaci prace

I Vy si myslíte, že když jste doma a nic neděláte, tak Vaše tělo nespaluje žádnou energii (kalorie)??? Už nemusíte trpět výčitkami svědomí, když jste během ošklivého počasí zůstali jeden či dva dny doma… Vaše tělo spaluje energii stále, během každé aktivity a dokonce i během spánku.

To však neznamená, že od nynějška nebudete nikam chodit a budete si naivně myslet, že díky sezení při PC či televizoru zhubnete… Pokud chcete zůstat fit, tak je cílený pohyb pro tělo důležitý, ale pokud náhodou zůstanete doma kvůli nepříznivému počasí, zda kvůli nemoci doma, tak nemusíte mít výčitky svědomí, protože alespoň nějakou energii spalujete. Podíváme se blíže kolik energie a při jakých aktivitách se spaluje doma. Níže vypsány spálené kalorie jsou pouze přibližná hodnota, která se odvíjí od rychlosti a náročnosti aktivity.

rodinny volny cas v obyvaci izbe

Za 1 hodinu spálite Kcal

Aktivita                                                                   Od                   Do

Čtení knihy (ležení) 70 80
Odklízení sněhu 400 450
Sledování TV (v sedu) 80 90
Skákání (švihadlo, na míste) 400 420
Spaní 60 70
Mytí (nádobí v stoji) 140 180
Uklízení lehké (zametání, žehlení) 190 230
Uklízení náročnější (vysávání, mytí oken) 230 300
Vaření, pečení 170 220

Být doma a nepřibrat – jak na to?

Pokud jste kvůli nečekané události zůstali doma a bojíte se, že za ten čas přiberete, tak je pro Vás pár tipů jak se udržet ve formě…

Nezapomínejte pít

Pitný režim musí být dodržen za každých okolností, ať už jste doma nebo v práci.

Pohar vody

Doma možná nebudete mít takovou chuť pít, ale z Vašeho běžného denního pitného režimu vypijte alespoň 75%. Pokud podceníte pití doma, tak budete zavodněn, nebudete mít dobré vyprazdňování a může se dostavit i bolest hlavy či únava.

Nejíst žádné sladkosti a ani slané “pamlsky”

Věřím, že když jste doma, tak je náročné ubránit se chutím na leccos možné, ale odolejte. Sladkosti či slané pamlsky jsou pouze zbytečná energie, kterou doma nemáte jak spálit, raději sáhněte po ovoci, zelenině nebo jogurtu s ořechy, semínky, mletou skořicí, kakaem nebo kokosovou moučkou.

Snídaně

Pokud je to pro Vás možné, zkuste mít snídani bez pečiva. Můžete si dát například: míchaná vejce z 2 vajíček se zeleninovou oblohou, omeletu, jogurt s čerstvým ovocem, odtučněný tvaroh s čerstvým ovocem, ovesnou kaši, 2 párky se zeleninou nebo mléčný koktejl s čerstvým ovocem.

Oběd

Mávejte střídmé porce to znamená, že na oběd mávejte o 1/3 až 1/2 menší porce, než v běžné dny, když sportujete, chodíte do práce či do školy. Během těchto “behacích” dní míváte vyšší výdej energie, jako když jste doma.

zdrave jidlo

Na obědy si dávejte těstovinové, rýžové jídla, zeleninové saláty, libové maso se zeleninou, jedním kopečkem rýže, bramborové jídla (bez masa), ryby. Vyhýbejte se však knedlík, haluškám, majonéze, tatarské omáčce, tučným dresinkem, smaženým jídlům, polotovarem obecně.

Svačina (odpoledne)

Určitě si ho dejte, ale tady volte raději pouze čerstvou zeleninu, abyste alespoň nějakou energii do těla doplnili. Díky tomuto svačiny si zajistíte nastartovaný metabolismus a vyhnete se tak “vlčím hladem” na večeři. Pokud svačina nedodržíte, tak se na večeři můžete “těšit”, protože určitě sníte mnohem více, než když si svačina dáte

Večeře

Pokud nebudete večeřet v domnění, že ušetříte a spálíte více kalorií, tak jste na omylu… Večeřet musí ať už hubnete nebo se jen udržujete fit!

jahodove smoothie

Na večeři si dejte něco lehké například: jogurt s ovesnými vločkami nebo otrubami, mléčně-ovocný koktejl, talíř polévky, menší kousek masa se zeleninou, 2 deci krupicové kaše s mletou skořicí a kakaem, 1 vařené vajíčko se zeleninovým salátem nebo obloženou mísu: 5 plátků šunky, 3 plátky sýra a zelenina.

Pokud nejste nemocný, tak se snažte doma provádět co nejvíce aktivity – uklízejte, perte, žehlete, vařte pro rodinu, umývejte okna, posekejte trávník (pokud není zima 🙂 ), pokud máte švihadlo, tak na něm skákejte, umyjte nádobí případně udělejte velký úklid celého bytu či domu. Dělejte cokoli, jen abyste co nejméně seděli.

Díky těmto jednoduchým radám zůstanete fit i když jste doma.

Tyto cvičební “pomůcky” Vám mohou pomoci s cvičením doma. Klikněte sem a dozvíte se, které to jsou, možná je máte doma i Vy!