Rychlá chůze je ideální pohyb!

Pokud je i Váš případ, že do práce jedete autem nebo městskou hromadnou dopravou, po schodech nechodíte, pohodlnější je jít výtahem, tak možná právě je pro Vás vhodná právě rychlá chůze. Rychlou chůzi víte provádět skoro všude a čím více zrychlíte krok, tak tím rychleji budete v kondici…
Rychlá chůze je cílená fyzická aktivita, která je méně náročná než běhání. Rychlá chůze nezatěžuje klouby v takové míře, jako klasické běhání, ale přesto je to efektivní pohyb, který přinese požadované ovoce v podobě pevnějšího těla či zlepšeného zdravotního stavu. Zkuste se rychlé chůzi podívat blíže “na zoubek” a možná si ji i Vy zamilujete…

Rychlou chůzí za 1 hodinu víte spálit od 500 – 700 kcal, což znamená, že když sníte 400 g pizzu, tak musíte 1,5 – 2 hodiny vykonávat tuto aktivitu.

Výhody běhání – proč se vyplatí rychlá chůze

Zvýšení kondice – pravidelná rychlá chůze zvyšuje Vaši výdrž a Vy budete zvládat každodenní povinnosti s přehledem a bez “funěním”. Když zvládnete rychlou chůzi, tak jste připraven i na “těžší” fyzickou aktivitu.

Podpora dobré nálady – je známo, že díky pravidelné aktivitě se dodává do mozku hormon štěstí a dobrá nálada bude stále po ruce.

Zlepšení obranyschopnosti – rychlá chůze v parku či v přírodě je pozitivní i pro Váš imunitní systém. Tuto činnost vykonáváte za času i nečasu a tak se i Vaše imunita změnami počasí zesiluje. I zde platí, že musíte být dostatečně oblečeni na daný typ počasí. Nepodceňte počasí.

Prevence proti kardiovaskulárním onemocněním – rychlá chůze posiluje tělo, srdce a také cévy. Při zvýšené a pravidelné aktivitě se pálí tuk i uvnitř těla a tak jsou cévy čisté a krev může bez problémů proudit.

Hubnutí – při správném zkombinováním stravování a dodržení pravidelnosti v rychlé chůzi je možné i díky tomuto pohybu zhubnout. Nezapomínejte však, že jeden krát si zaběhat za týden není pravidelnost. Rychlou chůzi provádějte 4 – 5 krát v týdnu alespoň po půlhodině až hodině.

skupina mladych ludi bezi v parku

Naco dávat pozor

  • Nezapomínejte na kvalitní sportovní obuv, kterou při každém sportu musíte mít, abyste se vyhnuli případnému zranění
  • Buďte také opatrní a sledujte kam stoupáte, pokud jste v horším terénu

Jak začít, pravidelnost a intenzita rychlé chůze

S rychlou chůzí můžete začít kdekoliv a kdykoliv. Pro tento druh aktivity nemusíte udělat speciální “opatření”.

Žena sedí na podlaze a vedle sebe má zdravou snídani

Stačí si obout dobré boty, dát si lehké jídlo, dostatek tekutin a jde se na to!

Podle toho jak daleko to máte do práce či do města, nechávejte auto doma nebo vystupujte o dvě zastávky dříve a ostatní si do cíle určení přejděte pěšky. Když si půjdete vyřizovat různé záležitosti do města a je to reálné jděte také pěšky. Přes víkend po dobrém obědě navrhněte rodině, jestli se půjdou s Vámi projít do parku, města či jen tak po sídlišti, uvidíte jak zareagují. Pokud nepůjdou s Vámi, neváhejte a jděte sama. Příště Vám možná budou dělat společnost. S rychlou chůzí je to velmi jednoduché, kamkoli jdete, jděte pěšky a co nejrychleji. Během pár týdnů uvidíte jak skvěle se budete cítit.

Kromě rychlé chůze můžete vyzkoušet i skákání přes švihadlo… Klikněte sem a dozvíte se všechny výhody a také jak začít.