Cvičení s nadváhou nebo a obezitou, jak na to?

tucna rodina

Jste obézní nebo máte nadváhu a nevíte s jakou aktivitou můžete svůj problém začít řešit? V první řadě se musíte poradit se svým lékařem, v jakém stavu je Váš organismus (klouby, svaly, kosterní aparát, srdce, cévy…)

a pak můžete začít řešit svůj problém cílenou aktivitou. Nesmíte však zapomenout na kompletní změnu stravovacích návyků a pitného režimu, aby měl pohyb skutečně takový efekt na tělo, jaký požadujete.

Co je to obezita a nadváha?

Obezita, nadváha a otylost jsou skoro stejné pojmy. Liší se jedině ve výši BMI Indexu. Nadváha je definována při BMI indexu 25 – 30.

Obezita je definována při BMI indexu od 30 – 40 a více. Stupně obezity se ještě dělí i na: 1. Stupně, 2. Stupně (závažná), 3. Stupně (těžká / morbidní). Označují vysokou váhu ke poměru výšky Vašeho těla. Pokud je Váš denní příjem energie větší, než její výdej, pak dochází ke zvyšování hmotnosti – tedy tloustnutí.

Příčiny obezity a nadváhy

Nejčastěji je obezita nebo nadváha způsobena nevyváženým jídlem ve větším množství a nedostatkem pohybu…

sacharidy potraviny - fastfood - s vysokým obsahom sacharidov a tukov - pizza, hranolky, hotdog

 1. Hodně jídla (kalorií) / nepravidelné jedení
 2. Nedostatek pohybové aktivity
 3. Genetika
 4. Těhotenství
 5. Po porodu
 6. Dospívání
 7. Menopauza
 8. Nástup do nové práce
 9. Odjezd na důchod
 10. Po operací, zda zranění
 11. Ukončení pravidelné pohybové aktivity
 12. Problémy v práci, rodině a podobně…

Příčin zvýšené hmotnosti je opravdu hodně. Jelikož každý máme jinou rychlost metabolismu, genetiku, životní rytmus, proto zde můžeme příčiny obezity popsat jen zběžně. Nejčastější příčinou je zvýšený příjem energie během dne.

fitness tucna zena drzi sendvic

Hodně jídla + málo pohybu = obezita / nadváha. Toto je zákon, kterému se vyhnout nedá, pokud nezměníte svůj životní styl!

Druhy cílených aktivit

Pokud jste se rozhodli, že se budete věnovat nějaké aktivitě, tak si vyberte jednu z těchto… S vyšší hmotností nemůžete cvičit všechno, protože byste si zatížili klouby nebo mohli nějak ublížit…

 • Plavání
 • Nordic walking
 • Rychlá chůze
 • Jóga / Pilates
 • Aqua zumba / aqua fitness
 • Cyklistika

žena na horském kole v prirode

Intenzita a pravidelnost

Pokud volíte aktivitu v centru, pod dohledem zkušeného trenéra, tak on by Vám měl doporučit správnou intenzitu daného cvičení. Musíte brát v úvahu i svou počáteční kondici. Pokud Vám “trenér” doporučí každý den cvičit 1 hodinu, tak pak nejste “na správné adrese” a určitě třeba změnit nejen stravování ale i centrum a trenéra. Počáteční intenzita by se měla pohybovat kolem 2 krát cvičení za týden na začátek a pak postupně se propracovat na 3 – 4 krát týdně po maximálně hodince, záleží na druhu aktivity. Pokud jste si volili rychlou chůzi, nordic walking, kolo, plavání tak tady bych šla také formou zlaté střední cesty.

Nordic walking v zasnezenom zimnom parku.

Začněte na 2 rázech do týdne po 15 – 30 minut, uvidíte jak se budete cítit a co řekne Vaše tělo. Začněte pozvolna abyste svou tepovou frekvenci nedostali na maximální otáčky. Takto projdou 2 týdny a můžete čas cvičení zvýšit o 10 – 15 minut, stále pouze 2 krát v týdnu. Ve třetím až čtvrtém týdnu můžete přidat o jeden krát cvičení navíc v týdnu, tedy 3 krát týdně po 25 – 45 minut. Ve čtvrtém až v pátém týdnu můžete jít na hranici 4 krát týdně po 35 – 45 minut a když se Vám podaří udržet tento režim, tak brzy budete na sobě vidět změny co se týkají i estetiky ale hlavně kondice a Vašeho dobrého pocitu ze samého sebe . Když se o sebe takto poctivě “staráte” pozitivní výsledky přicházejí rychle.

Na co nezapomenout?

V první řadě absolvujte konzultaci se svým lékařem a danou pohybovou aktivitu mu také vzpomeňte, uvidíte jestli Vám ji schválí.

lekár doktor

 1. Odborné vedení
 2. Pomalejší začátek
 3. Dodržení pravidelnosti
 4. Kompletní změna stravování
 5. Dokonalý pitný režim

S obezitou a nadváhou se dá začít “bojovat” v každé fázi. Lékař Vám musí schválit danou aktivitu a Vy můžete začít budovat své “hezké tělo”. Uvědomte si, že hezké a pevné tělo nebudete mít ze dne na den a ani z týdne na týden. V závislosti na Vašeho stupně obezity nebo nadváhy musíte brát v úvahu, že nejzdravější by bylo, kdyby jste zhubli měsíčně 4 – 6 kilogramů. Větší úbytky nemusí být bez jojo efektu, takže i zde platí, raději pomalu ale jistě.

Plavání by mohlo být pro Vás to pravé! Klikněte sem a dozvíte se více o této aktivitě!