Skákání přes švihadlo – nejen na hubnutí
Dosáhnout zlepšení kondice se dá i obyčejným skákáním přes švihadlo. V podstatě je to účinnější varianta běhání ale s tím rozdílem, že se zapojuje do pohybu skoro celé tělo.
Skákání přes švihadlo patří mezi méně populární cviky na hubnutí a zlepšení kondice. Je to díky tomu, že provedení tohoto cviku může být pro méně zdatné náročné. Jsou zde připomínky od odborníků, že dlouhodobé skákání má negativní vliv na klouby. Jsou zde al i tvrzením, že se týká hlavně lidí s vyšší váhou. Klouby jsou tak namáhány pouze tehdy pokud máte nadváhu, tím pádem se toto cvičení určitě nedoporučuje lidem se zvýšenou nadváhou.
Při skákání přes švihadlo můžete pomoci svým kloubům speciální obuví, vybavenou měkkou podrážkou pro lepší tlumení dopadu na zem.
Na začátcích bude možná pro Vás tento cvik náročný, ale po delší době si navyknete na správný systém a přijdou i první výsledky. Rovněž možná budete mít nepříjemné bolesti, tehdy třeba vydržet a počkat až se svaly a tělo zpevní a přizpůsobí zátěži. Zde platí pravidlo “Pomalu dál dojdeš” a tedy určitě to na začátcích nepřehánějte.
Kdy skákat přes švihadlo na hubnutí?
Nejúčinnější je toto cvičení hned ráno ještě na lačno. Samozřejmě nezapomeňte na rozcvičku a strečink. Ne že jakmile vstanete z postele půjdete skákat ?
– Na začátek 2 minuty pomalé tempo (zahřátí)
Případně si tempo přizpůsobte podle sebe a svých možností. Vyskakujte jen do takové výšky, abyste nohama nezachytila o švihadlo. Není třeba vyskakovat vysoko do výšky.
40 – 60 opakování – rozcvička na zahřátí
60 – 120 opakování – mírně náročná intenzita
120 – 180 opakování – náročná intenzita pro zkušené
Výhody skákání přes švihadlo
- spalování přebytečných tuků za krátký čas
- vhodné pro každého
- budete se cítit lépe nejen na těle ale i na duši
- nepotřebujete drahé pomůcky
- procvičujete v podstatě celé tělo
- zlepšuje také činnost srdce (kardiovaskulární systém)
- zlepšujete obratnost celého těla, rovnováhu, koordinaci a samozřejmě vytrvalost a sílu