Sauna a saunování ze sebou přináší pozitiva, ale pozor…

O tomto druhu rekreace jste určitě už slyšeli a možná se i chodíte pravidelně saunovat, ale víte jaké všechny pozitiva to má a na co si dávat pozor? V čem tedy spočívá saunování, jaké výhody s sebou přináší a jaké jsou možné negativa saunování? Nic nepadne lépe než jít po tréninku či cvičení do této sauny, vyzkoušejte to pokud máte tu možnost, zamilujete si to!

O saunování

Saunování je relaxace, která tělu dopřeje nejen odpočinek, ale i zlepšení zdraví. Saunování bylo známé především v severských zemích, kde se nějak potřebovali zahřát ale pak se saunování dostalo skoro do celého světa. Nejpozitivnější efekt má sauna a saunování díky střídání tepla se zimou, kde tento šok tělo povzbuzuje a podporuje jeho regeneraci a celkově dobrý stav. V sauně je především horký a suchý vzduch, co má pozitivní vliv. Vlhký vzduch je například v parní sauně, tam se dokonale zvlhčí dýchací cesty a uvolňují se mnohé zdravotní problémy.

Druhy saun

Zde jsou nejznámější druhy saun, stačí si už jen vybrat, najít ji ve Vašem okolí a jdete na to!…

zena relaxuje v saune

Finská sauna – asi nejoblíbenější druh sauny. Je v ní kolem 90 – 95 stupňů a vlhkost vzduchu je pouze okolo 15 procent. Je známá také svým dřevěným obkladem a dřevěnými lavicemi. Tato sauna má pozitivní vliv na imunitu, dýchání, svaly, kvalitu pokožky nebo i psychiky.

Tropická sauna – tento druh je jemnější, protože teplota v ní se pohybuje okolo 70 stupňů a je v ní vyšší vlhkost kolem 50 procent. Tento druh je pozitivní hlavně na imunitu, dýchací problémy a svalové.

Parní sauna – tento druh je vhodný pro lidi, kteří nemají moc rádi teplo, případně pro lidi s onemocněním dýchacích cest. V parní sauně je kolem 40 stupňů a vlhkost je až kolem 90 – 95 procent.

Infra sauna – v tomto druhu sauny je kolem 50 stupňů a je to vděčný typ, protože se vyhřeje během krátké doby. Zahřívací zařízení vyhřívá díky infra červenému záření, toto se dostává i pod kůžičku člověka a dobře ho nahřeje, bývá v mnoha posilovnách a tuto saunu si zvyknou dávat sportovci před výkonem.

Jaké výhody má saunování?

Zdravotní pozitiva převyšují nad negativy, ale saunovat se třeba podle doporučení…

cas na detox sauna

 • Podporuje regeneraci organismu
 • Zvyšuje imunitní systém
 • Odstraňuje různé zánětlivé a virová onemocnění
 • Detoxikuje organismus
 • Eliminuje různá kožní onemocnění
 • Udržuje zdravé dýchací cesty
 • Odstraňuje kašel a tvorbu hlenů
 • Podporuje proudění krve v těle
 • Odstraňuje pocit studených končetin
 • Odstraňuje bolesti kloubů a svalů

Jaké nevýhody má saunování?

Pokud trpíte nějakým onemocněním a to hlavně kardiovaskulárním, tak se nejprve poraďte se svým lékařem, abyste si nepřivodili opačný efekt. Sauna je však pro zdravého člověka velkým přínosem.

 • Závratě (točení hlavy)
 • Vysoký nebo naopak nízký krevní tlak
 • Bušení srdce (až infarkt)

Jak začít?

Když jste začátečník, tak v žádném případě nechoďte do sauny samy, nebo na delší dobu než 5 minut. Uvidíte jak se budete cítit a pak můžete čas v sauně prodlužovat. Když by se stalo, že Vám v sauně přijde nevolno, tak Vás tam někdo ví “zachránit” a pomoci Vám.

interier finskej sauny

Kolik je nejlepší se saunovat?

Pro nejpozitivnější efekt je ideální saunovat se 1 – 2 krát týdně po 30 minut. Nezapomínejte na přestávky po 5 – 10 minutách v sauně, pak je sprcha nebo ochlazení se a 10 minut odpočinek.

UPOZORNĚNÍ

I navzdory všem pozitivům, které saunování má nezapomínejte, že teplotní šoky nemusí udělat každému dobře. Pokud máte nějaké onemocnění, hlavně kardiovaskulární, tak se nejprve poraďte se svým lékařem.

Klikněte sem a dozvíte se, co kromě svalů podporuje posilování, není to pouze “jednorázová” záležitost.