Snídaně základ dne

Snídaně mnohý z nás vynechávají ať už s časové tísni nebo z lenosti. Zapomínáme při tom na staré dobré slova, snídaně jsou základem dne! A to platí nejen při hubnutí. Správná snídaně nám musí zajistit startovné “palivo” do dne a nastartovat metabolismus, energii na celý den.

Proto snídaně musí obsahovat: bílkoviny, sacharidy, vlákninu a vitamíny.

Snídaně jsou důležité při hubnutí ale i při nabírání svalové hmoty. Tělo nesmí zůstat bez živin, protože si začne tyto živiny spotřebovávat s tukových zásob případně horší možnost ze svalů.

Pokud Vaše snídaně obsahují dostatek bílkovin a vlákninu, tak se vstřebávají mnohem pomaleji a tím zamezíte přepadem chuti na sladké případně přejídání.

Vyvarujte se potravinám s vysokým glykemickým indexem, které Vám sice nárazově dodají spoustu energie, ale následně budete mít velký problém s udržením svých choutek na uzdě.

Podle statistik se zjistilo, že pokud se nenasnídá vůbec, během dne sníte víc nezdravých potravin, jako kdybyste se už ráno nasnídali. V podstatě vám snídaně vydrží až po oběd a tím nebudete pod vlivem choutek na sladké.

Ideální snídaně by měla obsahovat tedy směs sacharidů, tuků, bílkovin a ovoce. Energetická hodnota by měla mít kolem 350 až 500 kalorií. Pokud si dáte méně, už před obědem budete hladoví a hrozí že sáhnete po sladkostech. Pokud ale více, může se vám tuk začít ukládat.

Příklad zdravé snídaně

  • Celozrnné pečivo se šunkou, vajíčko uvařené natvrdo, rajče, paprika

Celozrnné pečivo obsahuje složené sacharidy, přiměřené množství tuku a vlákninu. Šunka nebo vajíčko je zdrojem bílkovin a zelenina (rajče, paprika, ….) Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů, antioxidantů, …. Takové snídaně mají nižší až střední glykemický index. Výsledkem je, že takové snídaně jsou zdravé snídaně

  • Jogurt, ovesné vločky, jablko

Jogurt obsahuje bílkoviny, ovesné vločky vlákninu a také bílkoviny, zdravé sacharidy a nakonec jablko jakož i jiné ovoce obsahuje vitamíny a vlákninu.

  • Mozzarella / Cottage cheese, celozrnné pečivo, zeleninový salát

Mozzarella je zdrojem bílkovin, celozrnné pečivo obsahuje sacharidy a vlákninu, zelenina je zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny.

Nezapomínejte, že na snídani byste si měli vyhradit dostatek času a jíst pomalu a klidně. “Naházet” to do sebe nemá smysl …

Fitness snídaně – video