Cvičení během “našich” dnů (menstruace). Jsou ti tipy, jak na to…

Každá to dobře známe, když to na nás přijde… Bolesti, ať už větší nebo menší, celková nepohoda a do toho ještě cvičit??? Cvičení během menstruace zas není tak špatný nápad, ale třeba to dělat s rozumem a s “pocitem”. I během menstruace se dá a má cvičit, zde najdete pár tipů, jak na to, co má vliv na menstruační cyklus a co cvičit během našich dnů, abychom byli v pohodě.

Co má vliv na menstruaci?

Na menstruaci má vliv množství “věcí”, některé z nich však víme ovlivnit, podívejte se na to…

menstruacni bolesti

Antikoncepce

Hormonální antikoncepce může být řešením pro ty, které mají nepravidelnou nebo bolestivou menstruaci. Hormony v antikoncepci regulují krvácení a upravují cyklus, takže když cvičíte, tak nemusíte mít takové problémy a bolesti.

Kouření

Cigarety, nebo spíše nikotin a další látky v nich, zužují cévy a snižují tvorbu hormonů. Přičemž tyto látky mohou způsobovat nepravidelnost nebo právě silnou menstruaci. Kouření, menstruace a pravidelné cvičení velmi nejdou k sobě, tak alespoň během Vašich dnů omezte kouření, abyste si celý tento nepříjemný proces usnadnili.

Alkohol

červené a bílé fľašky na víno mezi listama viniče

Alkohol, kromě bolesti hlavy druhý den, způsobuje i nerovnováhu vylučování hormonů. Pokud i nepijete velké množství alkoholu, stále je to cizí látka, se kterou tělo bojuje. Může bojovat tak, že menstruace bude silnější, nebo naopak slabá či nepravidelná. Když už pravidelně cvičíte, tak alkohol obecně omezte na minimum, vysoké kalorické hodnoty neprospívají ani postavě a ani zdraví.

Nezdravé stravování

Množství rafinovaného cukru, tuků, konzervantů, umělých sladidel, barviv a ostatních látek má také vliv na menstruaci. Nekvalitní stravování také ovlivňuje štítnou žlázu a následně na vylučování hormonů a proto pokud se takto stravujete, tak se pak nemůžete divit, že máte problémy s menstruací. Jezte ořechy, semínka, čerstvou zeleninu, ovoce, lehké druhy masa, ryby, tofu, celozrnné produkty, rýži, hnědé těstoviny a podobně a tak budou i Vaše orgány a hormony v normálu.

sacharidy potraviny - fastfood - s vysokým obsahom sacharidov a tukov - pizza, hranolky, hotdog

Obezita

Vyšší hmotnost a zvýšená funkce štítné žlázy jsou často důvodem ke silné a bolestivé menstruaci. Ať už máte vyšší hmotnost, nebo právě teď přibíráte, tak tyto události mohou způsobit hormonální výkyvy, které se podepíšou na intenzitě Vaší menstruace. Věnujte se pravidelnému cvičení, kvalitnímu stravování a svou vyšší hmotnost zkuste dát do normálu. Když je normální hmotnost, tak je velká pravděpodobnost, že i menstruace bude v normálu.

Co dělat, když přijdou naše dny?

Pokud to míváte “nepříjemné”, tak první a druhý den si dejte pauzu. Co nejvíce odpočívejte, pijte teplé čaje s medem (vedle vodě), držte se v teple a to hlavně nohy a břicho a až po těchto dnech začněte zlehka cvičit. Na čtvrtý až pátý den už můžete cvičit jako běžně. Pohyb během menstruace podporuje odtok krve a také bolesti jsou pak menší.

zena bezi v prirode

Co cvičit přes menstruaci?

Pokud patříte do té skupiny žen, které nemohou ani pohnout, mají silné křeče a také krvácení, tak v tomto případě, určitě mějte těchto pár dní pauzu a pak se dejte na něco lehčí.

  • Rychlá chůze (chůze, nordic walking)
  • Pomalejší běh
  • Stacionární kolo
  • Lehčí posilování
  • Jóga, pilates

Cvičit nebo ne během menstruace?

Odpovědí je určitě ano, ale ne v takové míře, jak mimo Vašich dní. Pokud máte skutečně silnou menstruaci, tak první dva až tři dny necvičte a až pak se pusťte do cvičení a dělejte pouze to, na co se cítíte. Menstruace trvá jen pár dní a druhy cviků jsou různé, přizpůsobte si to.

Během menstruace míváme různé chutě a když kliknete sem, tak tu najdete 5 receptů na bílkovinné smoothies nápoje, které chutě jistě zaženou.