Co s vlčími hlady – jak na ně?

zena a jedlo

Vlčí hlad a už je to tu zas… neovladatelná chuť sníst vše co Vám přijde pod ruku… Během tohoto záchvatu sníte “páté přes deváté” a ještě horší než plný žaludek k prasknutí jsou výčitky svědomí, že jste to opět porušili…

Rady a tipy

Vlčí hlady by v běžném životě neměli přicházet vůbec. Pokud i Vy trpíte vlčími hlady, tak Vám tělo dává signály, že Vaše stravování je nepravidelné a že nemáte dostatek živin, které potřebuje pro své běžné fungování. Jak se dá zbavit vlčích hladů, co dělat když mě tento vlčí hlad postihne??? Je tu pár tipů, jak zahnat vlčí hlady a jak zamezit tomu, aby vůbec přicházeli.

Sklenice vody

Pohar vody

Jídlo až po vodě, vždy když na Vás přijde vlčí hlad, tak si před jídlem dejte sklenici vody (2,5 – 3 deci). Pročistí to a uklidní žaludek a nebude potřebovat tolik jídla, jako když je žaludek prázdný. Voda by měla být odstátá nebo převařená a pokojové teploty. Studená voda nemusí na žaludek dobře zapůsobit.

Zvyšte počet jídel za den

Mějte stále při sobě banán – každé ráno si dejte do kabelky banán jako první pomoc proti vlčím hladem. Banán má vysoký podíl sacharidů ale stále je to jen složený sacharid, který se hned dostane do krve v podobě energie, stabilizuje Váš glykemický index, dodá energii, vitamíny a Vy můžete dále fungovat. Vždy je lepší dát si banán, jak čokoládovou tyčinku …

Mějte stále u sebe banán

banany

Každé ráno si dejte do kabelky banán, jako první pomoc, proti vlčím hladem. Banán má vysoký podíl sacharidů ale stále je to jen složený sacharid, který se hned dostane do krve v podobě energie, stabilizuje Váš glykemický index, dodá energii, vitamíny a Vy můžete dále fungovat. Vždy je lepší dát si banán, jak čokoládovou tyčinku…

Teplá tekutina nebo polévka

polivka

Pokud máte příležitost, tak si dejte něco teplé. Ať už talíř polévky – zeleninová, vývar (bez mouky) nebo teplý čaj. Tyto teplé tekutiny “uklidní” Váš rozházený žaludek a po takové půl hodině si můžete dát další jídlo. Pokud není po ruce polévka, tak si dejte alespoň čaj s 1 lžičkou medu, dodá energii do krve a Vy vydržíte do dalšího jídla.

Ořechy

mix orechov v misce na dřevěném stole - vlašské, kešu, pistacie, lískové ořechy

Některý se ořechů bojí, že obsahují hodně tuku a proto je nejedí. Obírají se tak o velmi zdravou a plnohodnotnou potravinu. Hovoříme samozřejmě o nepražených a nesolených ořechách. Ano, ořechy obsahují hodně tuku, ale tento tuk je omega 3 a omega 6 mastné nenasycené kyseliny, což je vlastně “dobrý” tuk. Navíc ořechy obsahují hodně minerálů, vlákninu a ty jako kdyby “vyloží” Váš žaludek a tak nebudete pociťovat až takový hlad. Před nebo během vlčího hladu, musíte dbát na množství. Vezměte si pouze 5 – 8 ks ořechů a ty pomalu jezte. Dobrý tuk a vláknina uklidní a zasytí žaludek. Takto jezte ořechy 2 – 3 krát týdně.

Jogurt + kokosová moučka + mletá skořice + ovesné vločky

zdravé svačina - jogurt s granolou a malinami v pohári

Toto výživné jídlo si můžete připravit a zkonzumovat vždy, když budete cítit, že na Vás “jdou” vlčí hlady. Samozřejmě, že toto jídlo můžete papat i na snídani či na večer. Obsahuje bílkoviny, vlákninu, dobrý tuk, minimum sacharidů a minerální látky. Jogurt použijte bílý bez příchutě (100 – 130 g), špetku mleté skořice (ne skořicový cukr), 1 lžičku kokosové moučky a 1 lžičku ovesných vloček, smíchejte a můžete papat. Pokud chcete, tak tento speciální jogurt si můžete vylepšit i semínky či mletými ořechy.

Co na závěr???

Už víte, že vlčí hlady vznikají nepravidelnou a nedostatečně výživnou stravou. Buďte stále připravený a nedejte vlčím hladem šanci na to aby přišli, když je tak těžké se jim ubránit! Když už přijdou, tak rychle využijte některý z těchto tipů, ale v další den se snažte o preventivní nápravu Vašeho stravování.

Klikněte sem a dozvíte se pár tipů, jak zabránit jojo-efektu. Co dělat, aby nepřišel???