Doma nebo v centru, jóga je vhodná pro všechny!

Chcete skutečně pozitivní změnu? Už se nechcete více stresovat všemi povinnostmi, které Vás v běžném životě honí a chcete být pružnější či zdravější? Naučte se ovládat svou mysl, podpořte své zdraví a také fyzickou stránku těla. Harmonii těla, mysli, duše a dokonalé zdraví Vám může přinést právě jóga

O józe

Jóga je v prvé řadě životní styl ale mnohý ji vnímají pouze jako meditační cvičení na zlepšení zdraví. Ano, jóga zlepšuje celkové zdraví a pružnost člověka, ale je v tom mnohem víc… Tato filozofie má za účel člověka osvobodit od běžných problémů, materialismu, špatných emocí a vstoupit v těle, duši a mysli úplnou harmonii díky cvičením tělesným i cvičením mysli. Když je v těle harmonie tak je i plné zdraví.

Cvičit jógu můžete doma nebo v certifikovaném centru, zabývajícím se cvičeními jógy různých druhů. Navštivte centra jógy s různými druhy a vyberte si přesně to, co potřebujete. Chcete-li mít skutečnou jistotu, že cvičení jógy provádíte správně, tak navštivte centrum jógy a na hodinách Vám to všechno dopodrobna ukáží, vysvětlí a budou Vás vést.

Druhy jógy

 

 1. Power (ashtanga)
 2. Dance
 3. Gravid
 4. Hatha
 5. Bikram
 6. Vini

Power jóga (ashtanga jóga)

Dnes je power jóga poměrně nejúspěšnější. Její princip vychází z klasické jógy ale je více zaměřena na plynulé pohyby. Samozřejmě, že i při tomto druhu jógy nastává duševní rovnováha a cílené zklidnění mysli. Power jóga však má určité omezení: není vhodná pro pacienty trpícími bolestmi páteře a kloubů. O svém zdravotním stavu konzultujte s lékařem.

Žena meditující v taneční joge póza (Natarajasana) přes oceán a pobřeží

Dance jóga

Již název dance evokuje, že půjde o něco s tancem. Dance jóga má zakořeněné prvky tance v tomto cvičení kde se střídají taneční prvky se správným dýcháním. Tento dynamický druh jógy je vhodný pro lidi, který srší energií a chtějí ji efektivně využít.

Hatha jóga

Tento druh jógy je počátečním stupněm. Hatha jóga jde spíše do “hloubky” – naučí Vás meditovat, správně dýchat, budete znát základní pozice jógy. Je to však i učení, jak je třeba chovat k sobě samému či ke svému okolí. Tato jóga je vhodná pro každého. Má pozitivní vliv na nervový systém, kardiovaskulární, pohybový a samozřejmě i psychický.

Bikram jóga

Bikram jóga je jiná od ostatních druhů jógy, protože se provádí při 44 – 46 stupňové teplotě v místnosti a kolem 40% vlhkosti vzduchu. Tento druh jógy je vhodný pro začátečníky i pro pokročilé. V teple se Vám dokonale svaly uvolní, pak se s nimi dá jednodušeji pracovat a zároveň se Vaše prohřáté tělo lépe pročistí od škodlivých látek. Bikram jógu by neměly praktikovat pacienti s kardiovaskulárními chorobami.

Vini jóga

Je to speciální druh jógy, který se zaměřuje na individuální zdravotní potřeby člověka. Je to cvičení, které Vám přesně určí na Váš zdravotní problém. Tyto hodiny vini jógy jsou tedy individuální prováděny, při kterých cvičíte pomalu a plynule cviky, které Vám pomohou v oblasti zdraví.

Výhody jógy 

 

 • Zklidňuje nervový systém
 • Zajišťuje psychickou harmonii
 • Podporuje hojení organismu
 • Zlepšuje pružnost svalů
 • Časem odstraňuje bolesti kloubů a páteře
 • Detoxikuje organismus
 • Podporuje celkové zdraví člověka
 • Zajišťuje harmonii těla, duše a mysli
 • Snižuje vysoký krevní tlak
 • Eliminuje arytmii srdce (nepravidelné bušení)
 • Normalizuje hladinu cukru v krvi
 • Může být nápomocná při hubnutí
 • Zlepšuje kvalitu a hloubku spánku

Jak začít s jógou doma?

Mějte oblečené příjemné oblečení (tepláky, tričko, tílko, kraťasy), nic co by Vás tlačilo nebo omezovalo v pohybu. V místnosti ve které se nacházíte mějte příjemnou teplotu, aby Vám nebyla zima a aby se Vaše tělo a svalstvo co nejdříve zahřály. První a nejdůležitější součástí začátku cvičení jógy je uvolnění. Uvolnit své tělo, “odpoutat se od reality” a plně se soustředit na hlas svého nitra. Nejlepší je být v pokoji kde “nehučí” televizor, pračka, mikrovlnka a podobně. Potom po uvolnění následuje samotné cvičení jógy. To záleží na druhu jógy, kterou si zvolíte. Každý druh jógy má jiné cvičení na posílení těla, svalstva a mysli. Toto samotné cvičení jógy zajišťuje prohřátí těla, svalstva a samotnou “regeneraci mysli”. Poslední, závěrečné cvičení je odstranění stresu z těla, cílené vytěsnění všeho “špatného” z Vašeho těla. Po tomto celém jóga cvičení se budete cítit svěží, “čistý” a zdravý, budete mít klidnou mysl. To je samozřejmě pocit, který je třeba usilovat udržovat a pravidelným cvičením jógy se Vám může podařit dosáhnout celkovou harmonii během každé minuty dne

Klikněte sem a dozvíte se jaké jsou jednoduché cviky na páteř. Pokud Vás bolí záda, tak začněte cvičit tyto cviky co nejdříve.