Iontové nápoje při cvičení

Při zvýšené fyzické aktivitě dochází v našem těle k produkci tepla, které následně naše tělo vylučuje hlavně odpařováním (pocením) vody. Fyzická aktivita má tedy za následek zvýšené vylučování tekutin z těla ven. Spolu s vodou se z těla vylučují i důležité minerály, které je třeba tělu následně dodat. Ztrátu tekutin netřeba podceňovat a to platí dvojnásob během horkých letních dnů.

Ztráta tekutin resp. dehydratace těla je nebezpečná i pro zdravého dospělého jedince. Podle statistik je ztráta tekutin odpovědná za snížení výkonnosti až o 40%.

Odborníci doporučují přijímat tekutiny během sportovní aktivity každých 15 minut přibližně 150-300 ml čisté nebo minerální vody.

Voda tvoří přibližně 60% celkové hmotnosti člověka a porušení její rovnováhy má většinou výrazně negativní dopady na výkon a nakonec i v tom nejhorším důsledku na zdraví organismu. Proto je nutné se snažit udržovat příjem a výdej tekutin v rovnováze.

Při fyzické aktivitě dochází nejen ke ztrátě tekutin, ale spolu s ní jsou vylučovány i minerály. Iontové nápoje jsou určeny aby tělu urychleně dodali ztracené minerály a tím tělo “nakoply”.

Iontové nápoje využití

  • doplnění ztraceného množství tekutin během zvýšené fyzické aktivity
  • doplnění minerálů a iontů, které odcházejí z těla společně s tekutinami
  • udržení stabilní hladiny výkonu
  • zabránění negativních projevů (např. svalové křeče)
  • zabránění kolapsu organismu z důvodu dehydratace a ztráty minerálů

Existují tři typy iontových nápojů:

Hypo, iso a hypertonické, liší se samozřejmě složením a použitím. Tonicita představuje množství – koncentraci iontů a minerálů v nápoji. Hypo znamená méně, iso stejné a hyper více než se nachází přirozeně v krevní plazmě.

Hypotonické iontové nápoje – využívají se nejčastěji, obsahují nejméně minerálů, slouží k doplnění zejména tekutin při vysoce aerobních cvičeních – běh, tenis, squash, fotbal. Při těchto sportech člověk ztrácí více vody než minerálů, proto se nahrazují přednostně vodní ztráty.

Izotonické – jsou méně často používané. Vhodné jsou při silových sportech, anaerobních, s vysokou intenzitou, ale i trváním. Tehdy pot není takový objemný, ale o to více koncentrovaný. Obsahuje mnohem více solí než pot při aerobním sportu. Izotonické nápoje je však třeba používat opatrně, protože málokdo z amatérských sportovců cvičí tak těžký trénink a vypotí si minerály.

Hypertonické – se v praxi sportovce nepoužívají Jsou určeny pro léčebné účely ve formě infuzních roztoků při různých metabolických rozvrátit nebo řešení akutních stavů.

Regulace iontů je v těle nesmírně důležitá, proto jsou vyvinuty mechanismy, kterými si tělo reguluje akutní nedostatek i nadbytek. Sporný je tedy význam iontových nápojů, protože lidé málokdy znají míru a mohou si ublížit. Ledviny a jiné orgány nadměrný příjem soli zatěžuje, proto je třeba si rozmyslet, zda je pro vás přínosem pití ionťák.

Zdroj: mediceye.blogspot.sk

Iontové nápoje a rizika

  • Iontové nápoje nejsou určeny pro běžný denní konzumaci resp. využívány na pitný režim. Jsou určeny hlavně na urychlené dodání minerálů ztracených během fyzické aktivity.
  • Konzumace iontových nápojů mimo sportovní aktivity má minimální účinnost a někdy i opačnou a jde spíše o ztrátu financí
  • Nedoporučujeme konzumovat iontové nápoje pokud máte problémy s ledvinami nebo trpíte zažívacími potížemi
  • Nadměrné užívání může způsobit přetížení ledvin, bolesti trávicího ústrojí.
  • Doporučujeme poradit se s lékařem případně odborníkem na výživu