Bruslení inline a bruslení na ledě

Tento sport můžete provádět během celého roku, proto se určitě odhodlejte… S tímto sportem umíte dát dolů po sváteční kilogramy ale i připravit Vaše tělo na léto do vytoužené formy. Tento druh sportu má řadu variací a je na Vás kterou si vyberete…

Bruslení je obecně perfektní fyzická a vytrvalostní aktivita s mnoha pozitivy (viz níže). Velká výhoda tohoto sportu je, že ho můžete aktivně provádět během celého roku. Další výhoda je, že ho může sportovat skoro každý, každá věková kategorie, v bruslení se najdou děti, dorost, dospělý a i starší lidé, který nemají problémy s klouby… Bruslení ať už na ledě nebo in-line nezatěžuje tak klouby jako například běhání. Tento sport Vás posílí, můžete s ním i zhubnout a vypracovat si pevné partie jako například hýždě, stehna, břicho…

Druhy bruslení

Bruslení je vhodný sport během celého roku, vyberte si máte rádi zimu, léto nebo obojí???

  • Bruslení na ledě
  • Bruslení in-line

Bruslení na ledě

Máte dvě možnosti, můžete bruslit na klasickém ledě nebo na umělém ledě. Každé z nich má své výhody (viz níže).

Bruslení na ledě je příjemná aktivita během chladných dnů, která Vás zahřeje. Dejte si však pozor, bruslete se na ledě, který je pevný, to znamená, že pokud bylo pár dní pod nulou, tak to neznamená, že jezero je pevně zmrzlé a připravené na Vaše bruslení. Zamrzlé jezero, řeka nebo pak mají své kouzlo, pěkná scenérie, nemusíte nikomu platit vstupné ale dejte pozor, aby byl led dobře zamrzlý… Skoro v každém větším městě máte jistě sportovní halu, kde se hrává hokej a možná právě to bude pro Vás nejbezpečnější metoda. Na umělém ledě můžete bruslit během celého roku. Najděte si na internetu, zda se taková plocha nachází ve Vašem městě.

Bruslení in-line

Je velmi oblíbená aktivita u všech věkových kategorii. První sluneční paprsky po dlouhé zimě doslova nutí člověka aby oprášil kolečkové brusle, zprovoznit jejich a šel ven nachytat první jarní paprsky.

Bruslení venku (jaro, léto, podzim) má krásu v tom, že se můžete bruslit skoro všude. Tak kde je vyhrazen stezka pro cyklisty, tak se můžete bruslit. Nejideálnější je bruslit se do vyznačených trasách, parcích, u vodních ploch určených k rekreaci ale ať jste kdekoliv dávejte pozor i na “kolemjdoucích” protože ne každý dává pozor co se kolem něj děje. Zabráníte srážce, odřeninám a modřinám.

Bruslením za 1 hodinu spálíte kolem 400 kcal

Bruslení a jeho výhody

Bruslení jako každý sport s sebou nese tyto výhody, čím pravidelněji budete bruslit, tím bude efekt na Vaše zdraví pozitivnější… Začněte a uvidíte.

  • Podpora imunity
  • Zvýšení kondice během krátké doby
  • Prevence před kardiovaskulárních onemocnění
  • Zlepšení koordinace Vašich pohybů
  • Eliminuje stres z těla, zlepšuje náladu
  • Nezatěžuje klouby, tak jako například běh
  • Budování svalové hmoty
  • Urychluje metabolismus tuků

Bruslení a jeho nevýhody

Každý sport má určité “nevýhody”, ale ve srovnání s výhodami je to zanedbatelné…

  • Musíte si pořídit brusle
  • Opatrnost

Jak začít s bruslením?

Na začátku každého sportu třeba být opatrní a pravidelní.

  • Na začátek se bruslete maximálně 15 minut 2 krát v týdnu. Pokud Vás bude píchat v boku již po 10 minutách, tak skončete.
  • Když jste zvládli 15 minutové bruslení, tak o dva týdny můžete bruslit 30 minut také dva krát v týdnu. Poslouchejte své tělo, pokud nebude vládat dost.
  • O týden až dva můžete toto půl hodinové bruslení dát na třikrát v týdnu.
  • O další dva týdny už jste připraven bruslit více. Pokud se na to cítíte, tak bruslit můžete i každý den, pokud máte příležitost. Pokud ne tak Vám stačí 4 – 5 krát v týdnu po půl hodině až hodině, pokud máte odvahu, tak zkuste i déle, večer usnete jako nic…

Na co nezapomenout?

Zakoupení nebo půjčení bruslí je prvním úspěšným krokem. Pokud ještě nejste na bruslích obratný, tak si raději pořiďte i chrániče na kolena a lokty. Předejdete tak nepříjemným modřinám, odřeninám a podobně. Nestyďte se dát si na sebe chrániče, raději se preventivně chránit, jak pak chodit měsíc-dva se sádrou na ruce … Když volíte in-line bruslení, tak určitě nezapomeňte na láhev vody. Mějte ji stále s sebou, průběžně pijte, abyste nebyli dehydrovaný. Kšiltovka nebo jiná pokrývka hlavy a sluneční brýle také nejsou na škodu. Pokud jste začátečník, tak by bylo vhodné kdyby s Vámi měl kdo chodit na počáteční “tréninky”. Pokud jste zvolili bruslení na ledě, dejte pozor na svých “sousedů”, který se také na kluzišti bruslí, protože ne každý jezdí tak jak má, vyhnete se tak srážce. Teplo se oblečte a pod šaty můžete snadno skrýt chrániče.

Umělý led versus klasický led

Umělý (syntetický) led má jednoduchou údržbu, bez různých přístrojů na ochlazování klasického ledu, je to celoroční záležitost, která se dá jednoduše přenášet na jiná místa. Syntetický tedy umělý led jsou vlastně do sebe zapadající desky ze speciální umělé hmoty.

Klasický led potřebné různé chladicí a čisticí systémy, spotřebuje více energie na chlazení a údržbu. V případě klasického ledu jako jezero, potok zda řeka nejsou žádné náklady akorát třeba dávat pozor a být opatrný zda je led dostatečně zamrzlý.