Znáte doplněk kreatin? Je tu o něm něco víc.

dve nadoby s vyzivovymi doplnkami

Nejznámější a nejpoužívanější doplněk výživy při aktivním cvičení na podporu svalové hmoty a síly… Zatímco začnete doplněk užívat měli byste o něm vědět následující: co kreatin je, jaké druhy kreatinu známe, kdy a kolik se má kreatin užívat…

Co je kreatin?

Kreatin je organická kyselina, která dodává svalům energii. Kreatin je látka, která se nachází běžně v našem těle a to především v: srdci, mozku a svalech (kosterních). V potravinách, které jíme se kreatin nachází v nejvyšší formě v mase.

Co podporuje kreatin – jeho výhody

Ať už v přírodní nebo v doplňkové formě má kreatin množství účinků, viz jaké…

koncepcia kulturistiky

  • Podporuje regeneraci svalů a těla
  • Zvyšuje výkonnost
  • Zvyšuje fyzickou sílu
  • Udržuje aktivní svalstvo
  • Podporuje růst svalové hmoty
  • Podporuje hydrataci

Druhy kreatinu

Kreatinfosfát – tato forma kreatinu eliminuje tvorbu kyseliny mléčné v organismu a tím zabraňuje tvorbě “svalovice”.

Kreatínmonohydrát – testování této formy kreatinu prokázalo nejvyšší účinnost, při užívání dávky 5 gramů, 3 – 4 krát.

Kreatínetylester – nejmladší forma kreatinu, která podporuje vstřebávání a zvyšuje účinnost samotného kreatinu.

Kdy se kreatin užívá

Mnohý užívají kreatin před cvičením, jiný během cvičení a některý po cvičení. Kdy je však nejefektivnější užívat doplněk???

Užívání kreatinu před treningem – má své výhody, protože zvyšuje sílu, výkonnost a po užití kreatinu víte zvedat výše váhy.

Užívání kreatinu po cvičení – regeneruje svalstvo po cvičení, dodává jim výživu a tím je cvičení efektivnější. Kreatin po cvičení může eliminovat “namožené svaly”.

Závěr, kdy tedy kreatin užívat???

Výzkumy však ukázaly, že užívání kreatinu po cvičení má vyšší efekt na růst a objem svalové hmoty, jako užívání kreatinu před cvičením. Testy byly prováděny na 19 sportovcích, který užívali 5 gramů kreatinu (monohydrátu).

  • V den tréninku užívejte 5 gramů kreatinu po cvičení
  • V den, kdy trénink nemáte, tak kreatin užívejte 5 gramů ráno
  • TIP pro vegetariány: pokud nejíte maso, tak klidně užívejte dávku 5 – 7 gramů.

kasein napoj se srvatkovou bilkovinou

Funguje kreatin při hubnutí?

Není pravda, že pouze užíváním kreatinu zaručeně zhubnete… Samotný kreatin není jistou zárukou hubnutí, ale… Tím, že kreatin podporuje nárůst svalové hmoty a výdrž, tak je vyšší pravděpodobnost, že s užíváním kreatinu zhubnete víc. Čím vyšší poměr svalstva máte v těle, tím více energie přirozeně spálíte (i z tukové zásoby). Čím více a intenzivněji trénujete, tak také spálíte více energie. V první řadě však upravte stravování, zaměřte se i na správný příjem vody a na konec si dolaďte i cvičení. Když sladíte tyto parametry, tak kreatin bude mít pozitivní vliv na hubnutí a také svalovou hmotu.

UPOZORNĚNÍ

Kreatin kupujte jen z ověřených zdrojů a testován. Na tomto se šetřit nevyplatí. Nejlépe uděláte, když si v posilovně necháte poradit.

Klikněte sem a dozvíte se něco více o doplňku L-arginin. Co to je, kde se nachází, k čemu slouží a jak ho správně užívat.