Klasický kolo, stacionární kolo a orbitrek…

kolo jízda na kole

Klasický kolo, stacionární kolo a orbitreki, který si však vybrat??? Každý má své plusy… Jaké jsou jejich výhody, jaké jsou jejich nevýhody, jakou volit intenzitu (pravidelnost), aby výsledky byly co nejlepší??? Vyberte si…

Kolo (klasický kolo)

Jízda na kole je vhodný způsob, který Vám při hubnutí pomáhá spalovat tuky a tím zlepšuje efekt hubnutí. Jízda na kole je aerobní aktivita. Množství spálených kalorií, závisí na délce, námahy a pravidelnosti cvičení. Cyklistika má hned několik výhod oproti jiným aktivitám, podívejte se na to blíže…

Plusy cyklistiky

  • Mohou se mu aktivně věnovat i lidé s nadváhou, protože cyklistika nezatěžuje klouby jako u jiných cvičeních
  • Kole můžete pravidelně, kdy Vám to čas a chuť dovolují. Netřeba se spoléhat na otevírací hodiny, jako například při posilovně
  • Intenzitu si volíte sami, čím déle a namáhavější, tím je efekt hubnutí a posílení větší
  • Když Vám počasí venku nevyhovuje, můžete doma cvičit na stacionárním kole

Mínusy cyklistiky

  • Je třeba si najít čas
  • Pro výsledky je třeba pravidelnost

Jak začít s cyklistikou?

  1. Nejprve musíte zvážit, zda Váš zdravotní stav odpovídá této aktivitě, nejlepší je, poradit se s lékařem
  2. “Oprášit” a zreparovat kolo, abyste předešli selhání částí kola a neublížili si (po první otřít sedlo od prachu, abyste předešli špinavému zadku 🙂 , zkontrolovat brzdy, nafoukat gumy…)
  3. Přilba tedy ochrana hlavy musí být!
  4. Světlomety (světla), odrazky, reflexní předměty, náramky, nažehlovačky, musíte být viditelný pro ostatní účastníky provozu
  5. Vhodné sportovní oblečení

kolo ze zeleniny

Intenzita cyklistiky

Začít byste měli pozvolna. Méně a častěji, dokud se dostanete do kondice. To znamená 2-3 krát v týdnu, po max. 30 minut

Po dvou týdnech nacvičeného programu (uvidíte na sobě, zda Vám dva týdny stačí na rozběh, nebo ne), přejít na větší zátěž, 4 krát v týdnu, po 40 minut

Po dalších dvou týdnech (uvidíte podle vašeho pocitu), přejděte na finální program. 5-6 krát týdně, po 55-60 minut. U tohoto programu je hubnutí zaručeno a rychlé, samozřejmě při pravidelné a kvalitní stravě s pitným režimem.

Proč je vhodná cyklistika při hubnutí?

Jízda na kole je vhodné pro každého. I obézní lidé, se ztíženou pohybovou aktivitou se mohou věnovat tomuto sportu, protože se klouby tak nezatěžují, jako při běhu či jiných aktivitách. Cyklistika Vám pomáhá: zvyšovat vytrvalost, buduje rovnoměrně svalstvo a pálí tukové zásoby.

Začít je třeba pomalu, nesmíte se přetížit, protože tím si ublížíte a ne pomůžete. Když si “zprovozníte” kolo, můžete se pustit do sportu. Řiďte se podle výše vypsaného programu intenzity cvičení. Další výhoda cyklistiky je, že ho můžete dělat is rodinou, dětmi, věk není překážkou. Zpříjemněte si chvíle strávené na kole.

Spálené kalorie

Jízda 15km (45min.) 350 Kcal / 1470 KJ

Jízda 20km (60min.) 500 Kcal / 2100 KJ

Stacionární kolo (50min.) 450 Kcal / 1890 KJ

Orbitrek (30min.) 250 Kcal / 1050 KJ

Stacionární kolo

Přístroj, který Vám pomáhá spalovat kalorie, budovat svalstvo a tím i zlepšuje efekt hubnutí. Samozřejmě, že musíte splnit pár pravidel. Dobré stravování, pitný režim a hlavně pravidelnost této aktivity jsou zárukou úspěchu. Hlavní výhodou stacionárního kola je ta, že když je počasí venku nevlídné, můžete “v teple domova” spálit kalorie a nic nám v tom nezabrání. Efekt je stejný jako při jízdě na kole venku (klasický kolo). Nicméně obíráte se o krásy přírody a podobně… Další výhoda stacionárního cyklistiky doma je ta, že se vyhnete pádem a případným zraněním, které venku mohou na Vás číhat.

Plusy stacionárního kola

  • Můžete cvičit leckdy, bez ohledu na počasí venku
  • Nehrozí Vám pády a zranění
  • Netřeba dbát na příliš velkou koordinaci těla

Mínusy stacionárního kola

  • Obíráte se o krásy přírody a čerstvý vzduch
  • Koupě přístroje
  • Dodržení pravidelnosti

Jak začít se stacionárním kolem?

Nejprve je třeba si pořídit tento přístroj. Když ho už máte doma, tak určitě na něj nevěšte prádlo, ale začněte cvičit!

Jak často?

Pravidelnost je opět klíčem k úspěchu. Když už máte doma stacionární kolo, tak pravidelnost není problém, (večer v klidu u televize). Určitě byste měli kole alespoň půl hodinu denně (každý den). Postupně si čas a také náročnost cvičení zvyšovat.

Orbitrek

Co je orbitrek?

Orbitrek je přístroj, který Vám pomáhá pálit kalorie a vytvářet svalovou hmotu. Je to přístroj ve kterém “najdete” 3 přístroje a jsou to: rotoped, stepper a běžící pás. Výhodou je, že nezpůsobuje otřesy, takže jej mohou použít i lidé s bolestmi kloubů. Dále si umíte sledovat na obrazovce: Vaši rychlost, čas, spálené kalorie a vzdálenost. Nenásilným způsobem si během cvičení udržujete správné držení těla a svaly kolem páteře se zpevňují. Zajišťuje to také formování horních i dolních končetin a vedle toho oblasti jako jsou hýždě, boky a břišní svalstvo.

orbitrek

Plusy Orbitreku

  • Formování svalstva
  • Spalování kalorií
  • Kondice
  • Posiluje srdeční systém

Mínusy Orbitreku

  • Koupení přístroje

Jak často?

Intenzitu cvičení si volíte samy, podle toho jaký máte cíl, kolik chcete zhubnout nebo jakou postavu chcete docílit. Začít je třeba pozvolna – 3krát týdně po 20 minut. Druhá fáze je 4 krát týdně po 30 minut. Finální fáze, pokud chcete zvýšit kondici nebo zhubnout více kilogramů, tak cvičte 5 krát týdně po 35 minut.