Běh a běhání jsou super, ale pozor… Běhat nemůže každý.
Trápí Vás kilogramy navíc, které se Vás “drží” už celé roky, začali jste přibírat a nevíte co stým nebo jste unavený, bez energie??? Co tak začít běhat? Běhání je aktivita, která posiluje celé tělo zvenku a navíc i zevnitř… Běh je aktivita, která spaluje mnoho kalorií, pokud netrpíte obezitou nebo nadváhou…
Díky běhání si zlepšíte náladu, zpevníte postavu, snížíte “špatný” cholesterol v těle, podpoříte imunitní systém a ještě mnohem více… Proč se vyplatí běhat, načež si dávat pozor, jak začít běhat…
Při 1 hodině běhání spálíte od 700 – 1 000 Kcal což znamená, že když sníte 400 g pizzu, tak hodinovým rychlým během ji i spálíte. Takovou metodu spalování kalorií z jídla, mohou volit ti, kteří si chtějí svou hmotnost udržet. Pro ty, kteří chtějí hubnout, by měli jíst lehké a pravidelné jídla, přičemž platí, že výdej energie musí být vyšší než její příjem. Tedy vše co sníte musíte během dne spálit a také něco navíc z podkožního tuku. Pokud spálíte pouze jídlo ze dne, tak si svou hmotnost jen udržíte.
Proč se vyplatí běhat – výhody běhání
Zvýšení fyzické výdrže (kondice) – již více nebudete lapat dech, když projdete dvě patra pěšky, díky běhu budete energický.
Posílení imunitního systému, zlepšení nálady – běhání je fyzická aktivita, při které se uvolňuje do těla hormon “štěstí” endorfin a ten zlepšuje náladu a zajišťuje i pevné zdraví. Šťastná nálada = dobré zdraví.
Cílené snížení tuků hmoty – díky běhání podpoříte rychlejší uvolňování podkožního tuku, tedy víte s běháním zhubnout, ale Vaše strava musí být lehká, vyvážená a pravidelná.
Zpevnění těla – pravidelné běhání zajišťuje pevnější tělo. Neznamená to, že díky běhání budete vypadat jako Arnold Schwarzenegger, ale určitě budete pevnější, pružnější a vitálnější.
Prevence před vznikem kardiovaskulárních onemocnění – běhání je cílená fyzická aktivita, která podporuje spalování podkožního tuku a snižuje i vysoký cholesterol či vysoký krevní tlak. Pokud i netrpíte vysokými hladinami tuku v těle, tak je dobré zapojit běhání jako prevenci vzniku tohoto problému.
Zlepšení dobrého spánku – endorfin, který zlepšuje náladu a zdraví, tak jistě vylepšuje i kvalitní noční spánek. Po běhání je člověk energičtější ale zároveň i dobře usne po cílené fyzické aktivitě.
Nač dávat pozor
Riziko zranění – jako při každém sportu je i zde riziko, že se zraníte. Proto si dávejte pozor a dodržujte základní rady a tipy jak běhat.
Pokud máte nějaké zdravotní problémy, nebo si nejste jisti svým zdravotním stavem, tak byste měli navštívit svého lékaře a konzultovat běhání s ním, zda je pro Vás vhodné právě po zdravotní stránce.
Jak začít, pravidelnost, intenzita běhání
V první řadě si odpovězte: Chci zhubnout nebo si chci jen zvýšit svou výdrž? Pokud si chcete zvýšit svou kondici, tak to máte jednodušší. Pokud chcete s běháním zhubnout, tak ve stravě aiv cílené aktivitě musíte udělat větší změny. Co se týče stravy, zobrazte následující link, který Vás nevede na správné stravování během hubnutí.
Jdeme na běhání. V první řadě, je třeba mít vhodné oblečení a obuv na dané roční období. Zimu či chlad netřeba podcenit i když během běhání Vám bude teplo, je třeba počítat s koupí kvalitního sportovního oblečení, které propouští pot a kvalitní obuvi, abyste se vyhnuli zranění nohy či svalů na nohou.
Čas běhání by měl být stále stejný, proto si vyberte část dne když máte osobní volno. Tak jak si tělo naučíte na pravidelné jedení, tak je to i s pohybem. Když se rozhodnete běhat ráno, tak se určitě po probuzení napijte vody, abyste nebyli dehydrovaný po noci, kdy tělo odvodňuje vodu z těla.
Před každým běháním si dejte malou rozcvičku, strečink jako ve škole, když jste byli malé děti. Protáhněte ruce, nohy, procvičte i páteř. Strečinkem byste měli zamezit “svalovku” nebo protažení svalů.
Na začátek preferuji začít opatrně, to znamená, že první dny behávajte podle pocitu, pokud Vás začne píchat v boku už po prvních 5 minutách tak to Vám i stačí. Přibližně byste měli začít na 5 – 15 minut, pro ty vytrvalejších. Behávajte na začátek 2 krát do týdne v týchž dobách, tělo si vytvoří správný návyk.
Ostatní další týdny zvyšujte běh o 5 minut a jedenkrát v týdnu navíc. Když se dostanete na 45 – 60 minut běhu 3 – 5 krát týdně, tak si můžete říct, že jste to dokázali. Samozřejmě, že si to třeba udržet ve správné kombinaci s kvalitní stravou a dostatečným pitným režimem, abyste “netýralo” zbytečně 🙂 .
Závěr
I když bude pro mnohé těžké začít běhat, tak nad běhání dobře popřemýšlejte, zvažte svůj zdravotní stav, reálně si určitě své cíle, co chcete s běháním dokázat a když to máte promyšlené, tak určitě začněte a setrvejte. Běhání nevylepší jen tělo a zdravotní stav ale osvěží i mysl a ducha.
Klikněte sem a dozvíte se něco více o aerobik aktivitě. Možná Vás osloví více než běhání…