Jak přibrat na váze

benchpress so sparingpartnerom

Velkým problémem hlavně u mladých je rychlý metabolismus / spalování, který brání efektivnímu přibývání na váze. Existuje velké množství mladých, který se snaží přibrat na váze, ale prostě i když se velmi snaží, ale neúspěšně. Snaží se konzumovat vše co jim přijde pod ruku a přesto se jim váha nemění. Jak je to možné? Je vůbec nějaká cesta jak přibrat na Váze navzdory rychlému spalování? Kde děláme nejčastěji chybu?

Jak přibrat na váze

Jak přibrat co nejrychleji na váze? Existuje jediná cesta a ta se nedá zvládnout za krátký čas.

Více kalorií přijmout> méně kalorií spálit

Pokud chcete přibrat je potřeba zvýšit příjem těch správných potravin- bílkoviny, sacharidy a uhlohydráty.

Mnohý se domnívají, že pokud budou jíst kalorická jídla např .: fastfood, velké množství sladkostí a podobný “odpad” přiberou na váze … Přibrat možná přiberou, ale tak maximálně tuk na břiše, který se po čase i tak spálí. Nezdravé jídlo po sobě zanechá i menší škody na těle. Nezdravá strava = nezdravý člověk (pleť, energie, zdravotní stav, atd …)

Na skutečné přibírání na váze je potřeba upravit jídelníček a začít přijímat kvalitní, zdravou a výživnou stravu. Aniž to prostě nejde.
Úspěšné nabrání svalové hmoty a celkové zvýšení váhy
= 50% strava a 30% regenerace 20% cvičení

Bílkoviny – Podpořte růst svalů

Denně je nutné ke zvýšení váhy a růst svalové hmoty přijmout bílkoviny v poměru 2 – 2,5 g bílkovin na kilogram váhy každý den!

(Vážím 70kg, tedy přijmout musím přibližně 140-175g a více bílkovin)

Samozřejmě extrémně vysoký příjem bílkovin je pro ne-kulturisty zbytečný, protože tělo je nedokáže zpracovat / využít a tudíž je vyloučí z těla …

Kvalitní zdroj bílkovin – jaké bílkoviny konzumovat?

Živočišné bílkoviny – kuřecí, vepřové, krůtí, ryby – no prostě hodně hodně masa! dále vajíčka, mléko, tvaroh, sýr … výrobky z mléka …
Rostlinné bílkoviny – sója, fazole, hrách, tofu, rýže, těstoviny, brambory, ovesné vločky …

Doporučený poměr je 2> 1 živočišných a rostlinných bílkovin

Živočišné vs rostlinné bílkoviny

Živočišné bílkoviny v potravinách – jsou pro tělo hodnotnější, protože živočišné bílkoviny obsahují více esenciálních aminokyselin, čili jsou pro tělo lépe. Na druhé straně trávení živočišných bílkovin je pro tělo mnohem náročnější a vzniká více odpadních látek a navíc pokud to budete přehánět s živočišnými bílkovinami, mohou Vás čekat problémy s ledvinami a … Proto živočišné bílkoviny jezte s mírou a pijte dostatečně hodně tekutin.

Rostlinné bílkoviny – většinou neobsahují všechny aminokyseliny, čili jsou méně hodnotné. Na druhé straně, je tělo snadno zpracuje a navíc rostlinná strava je pro tělo i mnohem výživnější, obsahuje mnohem více minerálních látek a vitamínů. Výjimkou je sója, která je kompletní bílkovina.

Sacharidy – energie pro růst svalů

6 – 6,5g / na 1kg tělesné hmotnosti sacharidů

a) Nízko koncentrované (zelenina, ovoce) – obsahují hodně vody, vlákniny, vitamínů a minerálů, ale méně energie – pomalé sacharidy (zejména zelenina).
b) Vysoce koncentrované (brambory, rýže, ovesné vločky, pečivo, těstoviny, …) – obsahují málo vody, ale hodně energie. Jejich úkolem je dodávat tělu energii k provádění práce. Jelikož jejich glykemický index je vysoký a rychle se tráví, je třeba je kombinovat s vhodnými tuky (olivový olej, vlašské ořechy, obyčejné máslo, …), zeleninou as pomaleji stravitelnými bílkovinami (tvrdé sýry, tvaroh, cottage, …).

Pravidelný jídelníček je základ k přibírání váhy

Je třeba dodržovat pravidelný jídelníček bohatý na živiny! jest alespoň 2-3 hodiny každý den … Bez toho to prostě nepůjde.

07:00 snídaně 09:00 svačina 12:00 oběd 15:00 svačina 17:00 svačina 20:00 večeře 22:00 protein, tvaroh, gainer

Pokud potřebujete přibrat, tak hned na začátek je třeba si uvědomit, že to bude vyžadovat čas a souhrn vhodných úprav ve Vašem životním stylu.